Kierowcy samochodów ciężarowych – Nie dajcie się zaskoczyć zimie!

Chodź za oknem panuje piękna jesień, to nie można zapominać, że zima zbliża się wielkimi krokami. Niskie temperatury, silny wiatr czy obfite opady śniegu potrafią utrudnić jazdę. W takich warunkach nie bez znaczenia jest czujność i racjonalne myślenie kierowcy, ale również zadbany oraz przygotowany pojazd.

Przegląd techniczny to podstawa! Zdecydowanie warto sprawdzić stan techniczny posiadanej floty przed rozpoczęciem sezonu zimowego, co pozwoli uniknąć wielu niespodzianek podczas trasy. Nie bez znaczenia jest również wymiana opon, które powinny być właściwie dobrane pod typ pojazdu. Przy samochodach ciężarowych istotnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę, jest to czy opony posiadają budowę radialną, wzmocnione boki oraz jaki mają parametr maksymalnego obciążenia, który dla samochodu ciężarowego powinien wynosić minimum 500 kilogramów. W Polsce co prawda nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak warto sprawdzić, czy kraj, do którego planowana jest trasa, nie wymaga wyposażenia samochodu ciężarowego w tego typu opony.

Kierowcy samochodów ciężarowych
Kierowcy samochodów ciężarowych – Nie dajcie się zaskoczyć zimie!

Konserwacja samochodu ciężarowego przed zimą

W zimową aurę ważne jest korzystanie z płynu chłodniczego odpornego na zamarzanie, pozwoli to zaoszczędzić problemów związanych np. ze zniszczeniem chłodnicy. Sprawdzeniu powinien podlegać również układ hamulcowy, reflektory czy nawet wycieraczki, ponieważ każdy element pojazdu ma wpływ na bezpieczeństwo kierowcy.

Największą zmorą w zimowe dni dla każdego kierowcy, nie tylko samochodu ciężarowego, jest akumulator. W tej kwestii również pomoże udanie się do warsztatu, który dokładnie sprawdzi jego stan techniczny. Ponadto kierowcy, mogą czyścić obudowę i bieguny akumulatora czy też kontrolować stan elektrolitu. W zimowe dni warto skontrolować układ pneumatyczny, a w szczególności osuszacz powietrza. Niesprawny osuszacz powietrza może doprowadzić do powstawania kryształków lodu, które mogą przyczynić się do zatkania zaworów.

Powiedzenie “lepiej zapobiegać, niż leczyć” w tej sytuacji sprawdza się w 100%. Z pewnością przygotowanie samochodu ciężarowego, który codziennie przemierza tysiące kilometrów, w trudnych warunkach, jakie panują w okresie zimowym, pomoże ograniczyć wystąpienie usterek czy awarii podczas trasy, a w branży transportowej każdy nieplanowany postój wiąże się z opóźnieniami dostaw, co skutkuje stratami finansowymi.

Scroll to Top