Magazyn – własny czy w outsourcingu?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma wyzwaniami oraz koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Jedną z takich trudnych decyzji jest bez wątpienia wybór — budować własne hale magazynowe inwestując swoje środki finansowe, czy korzystać z usług magazynu zewnętrznego.

Oczywiście każda z decyzji niesie za sobą konsekwencje, dlatego wybór musi być przemyślany, a także dopasowany do charakterystyki danej firmy, systemu pracy i wielu innych czynników. Nad czym więc należy się zastanowić przed podjęciem decyzji odnośnie sposobu magazynowania towarów i produktów naszej firmy?

Wyszukanie i weryfikacja operatorów usług logistycznych

Po pierwsze: przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, kto jest operatorem usług logistycznych w okolicy, zbadać, czy są to firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, czy są to tzw. skoczkowie, którzy często pojawiają się nagle, w odpowiedzi na rosnący popyt i oferują usługi logistyczne, nie mając odpowiedniego doświadczenia.

Należy się także zorientować, czy dany operator posiada nowoczesne rozwiązania IT, na które składają się przede wszystkim magazynowe systemy informatyczne (ang. Warehouse Management System, WMS). Wspomniany WMS to program do zarządzania ruchem produktów w magazynach, wykorzystywany w logistyce. Rozwiązania tego typu pomagają w koordynowaniu prac magazynowych, pozwalają na bezbłędną lokalizację towarów w magazynie, oraz sprawną kontrolę przebiegu obrotu magazynowego. System daje nam informacje dotyczące stanu magazynowego według poszczególnych wytycznych. Umożliwia sprawną lokalizację każdej partii towaru oraz każdej pojedynczej przesyłki.

Niezwykle ważne jest, czy przyszły operator może zapewnić klientom transport własną flotą pojazdów oraz, czy jest w stanie pomóc w wysyłce towarów — zamówieniu kuriera, kontakcie z firmą transportową.

Na koniec ważny punkt — strategiczna lokalizacja. Bliskość drogi ekspresowej, autostrady czy granicy państwa będą tutaj dużym plusem. Dzisiaj liczy się czas, a dobra lokalizacja, to jego oszczędność.

Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie niesie ze sobą współpraca z firmą logistyczną i wynajem powierzchni magazynowej.

Magazyn – własny czy w outsourcingu?
Magazyn – własny czy w outsourcingu?

Oszczędności płynące z outsourcingu

Korzystanie z usług profesjonalnego operatora logistycznego niesie ze sobą wiele korzyści finansowych. Przede wszystkim pozwala uniknąć efektu tzw. przeinwestowania, czyli sytuacji kiedy nakłady w budowę magazynu znacząco przekroczą potencjalne zyski. Kiedy budujemy magazyn, wolimy wybudować duży obiekt, na wypadek gdyby taki był nam w przyszłości potrzebny. Nie będąc w stanie przewidzieć, czy duży magazyn faktycznie w przyszłości się nam przyda, łatwo możemy stracić pieniądze na inwestycję, która za jakiś czas okaże się niepotrzebna bądź zbyt dużych rozmiarów. Wiele firm logistycznych oferuje opcję, gdzie możesz płacić tylko za konkretną przestrzeń magazynową. Inną możliwością jest także długoterminowa umowa na powierzchnię, którą faktycznie potrzebujesz. Kiedy projekt magazynowania na 2 lata zakłada, że będziesz potrzebować 1000 miejsc paletowych, możesz wynająć magazyn o takiej właśnie powierzchni. Pozwala to na uniknięcie kosztów stałych związanych z utrzymaniem pustych powierzchni magazynowych.

Przy korzystaniu z magazynu zewnętrznego, przedsiębiorca nie musi zatrudniać, szkolić i wdrażać własnych pracowników, unika problemów formalnych związanych z licencjami, ubezpieczeniem, kontrolami czy wypadkami przy pracy.

Jak mówi Mateusz Oleksiejuk, Prezes LCL Logistic: „Operator logistyczny może zaproponować wiele rozwiązań systemowych, które pozwolą na obniżenie kosztów. To przede wszystkim systemy WMS, pozwalające na lokalizację palet na regałach, automatyczne raporty dotyczące stanów magazynowych, a co za tym idzie — oszczędność czasu”.

Optymalizacja procesów

Kolejną korzyść daje możliwość korzystania z zaawansowanych systemów, którymi dysponują firmy logistyczne.

„Dziś logistyka, to systemy, procesy i automatyzacja. Bez tego wiele firm ginie w chaosie, spalając potencjał ludzki, na mrówczej pracy”, mówi Wojciech Szubart, jeden z pracowników odpowiedzialnych za wdrażanie systemu WMS w LCL Logistic.

Doświadczony operator logistyczny, posiadający zaawansowane systemy i technologie IT, powinien być lekiem na wszelkie problemy związane ze stanami i procesami magazynowymi. Problemy te często powodują chaos, brak przepływu towarów przez bufor, magazyn, czy nawet kolejki przy rampach załadunkowych.

Koncentracja na tym, w czym jesteś najlepszy

Powiedzmy, że jesteś właścicielem firmy produkującej bombki świąteczne — biznes kwitnie, przybywa nowych klientów, produkt wysyłasz na teren całej Europy. Czy warto budować magazyn na 10 tysięcy miejsc paletowych, aby przechowywać swoje produkty przez cały rok i później je wysyłać? Czy warto tworzyć setki miejsc pracy dla magazynierów, ochrony, obsługi logistycznej? Czy może lepiej zadania te powierzyć firmie logistycznej a własne wysiłki skupić na tym, w czym jesteś ekspertem — produkcję oraz sprzedaż bombek? Może, zamiast ogromnego magazynu lepiej zainwestować w kolejną halę produkcyjną i rozwijać swoją działalność?

Zdecydowanie zachęcamy do tego, by porozmawiać ze specjalistami — logistykami, którzy spojrzą na Twoją firmę w indywidualny sposób oraz doradzą najlepsze rozwiązanie. Przekierowanie zadań związanych z magazynowaniem na firmę zewnętrzną, przyniesie finalnie wymierne korzyści, zmniejszy frustrację spowodowaną nadmiarem zadań oraz usprawni procesy, a to pozwoli Ci skupić się na rozwoju swojej firmy.

Scroll to Top