Praca kierowcy samochodu ciężarowego

Jako małe dzieci z podziwem patrzyliśmy na ogromne samochody, które przemierzały obok nas drogami. Niejedna osoba marzyła o tym, aby w przyszłości zasiąść za kierownicą takiego pojazdu. Nikt wtedy nie myślał, że praca zawodowego kierowcy jest bardzo wymagająca i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Ale nie przesadzajmy, istnieje również druga strona medalu.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać zawodowym kierowcą samochodu ciężarowego? 

Kluczowym elementem jest posiadanie uprawnień umożliwiających prowadzenie pojazdu z naczepą lub przyczepą ciężką przekraczającą 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej, czyli prawa jazdy kategorii C+E. Jest to pierwszy i nierozłączny element tego zawodu, który wiąże się z dość wysokimi kosztami. Obowiązkowe jest posiadanie karty kierowcy i aktualnych badań lekarskich oraz psychologicznych. Niektórzy pracodawcy wymagają również zaświadczenia o niekaralności. Warto mieć na uwadze, że kierowcy mogą starać się o wyrobienie dodatkowych uprawnień np. na przewóz towarów niebezpiecznych.

Czy praca kierowcy samochodu ciężarowego jest dla każdego? 

Zdecydowanie nie. Nawet jeżeli prowadzenie pojazdów sprawia komuś przyjemność, to może się okazać, że szybko zrezygnuje on z tego zawodu. Długie trasy w pozycji siedzącej, utrudnione warunki do wypoczynku, stres oraz ciągłe skupienie sprawiają, że o takie stanowisko powinna ubiegać się osoba o dobrej kondycji fizycznej, która nie zmaga się z przewlekłymi chorobami.

Kandydat ubiegający się o pracę zawodowego kierowcy powinien mieć na uwadze, że wyruszanie w trasy wiąże się z wieloma wyzwaniami i nieplanowanymi sytuacjami, dlatego ważnym aspektem jest wyobraźnia, czyli umiejętność przewidzenia możliwych skutków podejmowanych decyzji. Radzenie sobie z samotnością, znajomość języków obcych oraz poczucie odpowiedzialności zdecydowanie będą stanowiły duży atut. Praca kierowcy nie polega tylko na dotarciu z punktu A do punktu B, obowiązkiem kierowcy jest również wypełnianie dokumentacji związanej z rozładunkiem i załadunkiem. Nie należy się jednak przesadnie martwić, kierowcy zawsze mają wsparcie ze strony spedytora.

Praca kierowcy samochodu ciężarowego
Praca kierowcy samochodu ciężarowego

Dlaczego warto zostać zawodowym kierowcą?

Rozłąka z rodziną, wiele godzin w trasie, to zaledwie kilka minusów względem tego, jakie ten zawód niesie za sobą plusy. Pierwszym z nich są wysokie zarobki, zwłaszcza na trasach międzynarodowych. Dodatkowo podróżując do innych państw, kierowcy często mają możliwość zwiedzenia malowniczych miejsc, do których turyści rzadko zaglądają. Poznawanie wielu nowych ludzi i kultur również jest ciekawym doświadczeniem. W takim zawodzie raczej brak miejsca na rutynę. Zmienne warunki i nieprzewidywalne sytuacje sprawiają, że każda trasa jest inna. 

Zawód kierowcy samochodu ciężarowego zdecydowanie jest dla ludzi z pasją, którzy mimo wielu minusów docenią też piękną stronę tego zawodu. Warto pamiętać, że na rynku występuje ciągłe zapotrzebowanie na kierowców, dlatego nie należy martwić się o brak miejsc pracy. 

Jesteś zainteresowany pracą jako kierowca samochodu ciężarowego? Zapraszamy do aplikowania na stanowisko kierowca kategorii C+E w naszej firmie. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie, w zakładce karieria.

Scroll to Top