Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym – czy to możliwe?

Czy samochodem ciężarowym da się jeździć ekonomicznie? Zdecydowanie tak! Ekonomiczna jazda pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych  między innymi z zużyciem paliwa, co w przypadku licznych flot jest na wagę złota.

Eco driving polega na przejechaniu trasy w możliwie najkrótszym czasie przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu zużycia paliwa. Na jazdę ekonomiczną ma wpływ wiele czynników, takich jak styl jazdy, stan techniczny pojazdu, warunki, w jakich wykonywana jest trasa. Warto na samym początku podkreślić, że myśl ekonomicznej jazdy nie odnosi się tylko do zachowań i nawyków kierowcy samochodu ciężarowego, ale również do właścicieli flot. To właśnie na właścicielu floty ciąży odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu, który nie jest bez znaczenia przy ekonomicznej jeździe. Dodatkowo pomocnym elementem będzie wyposażenie floty w tempomaty, które umożliwiają zachowanie stałej i równiej prędkości.

Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym
Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym – czy to możliwe?

Jak jeździć ekonomicznie samochodem ciężarowym?

Kierowcy samochodów ciężarowych powinni wdrożyć do swojej jazdy kilka zasad, do których należą:

  • ruszanie od razu po przekręceniu kluczyka w stacyjce, unikanie tzw. “rozgrzewania samochodu”,
  • unikanie jazdy na pierwszym biegu, ponieważ to właśnie wtedy występuje największe zużycie paliwa,
  • unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, a jeżeli jest to tylko możliwe hamować silnikiem,
  • korzystać z tempomatu,
  • wcześniej zaplanować trasę,
  • starać się przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu,
  • zadbać o równomierne rozłożenie ładunku, pojazd powinien być obciążony w takim samym stopniu na każdej z osi.

Wdrażając kilka zasad do stylu jazdy, kierowca samochodu ciężarowego jest w stanie naprawdę zmniejszyć zużycie paliwa, a co za tym idzie zminimalizować koszty. Oprócz mniejszego spalania dodatkową korzyścią jest zmniejszenie zużycia elementów takich jak sprzęgło czy skrzynia biegów. Podstawą eco drivingu jest spokojna jazda, opierająca się głównie na przewidywaniu możliwych sytuacji na drodze, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu.

Jazda ekonomiczna jak widzimy, nie wymaga specjalnych umiejętności, wystarczą chęci oraz czas, ponieważ to właśnie z czasem jesteśmy w stanie wypracować nowe, zdrowe nawyki, które zostaną z nami na lata.

Scroll to Top