17-latkowie za kierownicą samochodów ciężarowych?!

Partie polityczne Dolnej Saksonii w Niemczech, SPD i CDU chciałyby umożliwić osobom, które ukończyły 17. rok życia, uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych. Ma to być sposobem na spory kryzys w branży transportowej.

Ważne, że młode osoby, podejmujące się pracy na tym stanowisku, na początku swojej kariery nie mogłyby wyjeżdżać w trasę samemu. Aby nabrać pewności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, miałyby one odbywać kursy pod okiem doświadczonego kierowcy.

17-latkowie a zawód kierowcy w Niemczech

Jak wiemy, branża transportowa Niemiec boryka się z problemem braku kierowców. Mimo wysokich zarobków ten zawód nie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo w Niemczech można zakończyć edukację w wieku 16 lat, co sprawia, że praca jako zawodowy kierowca nie jest atrakcyjna dla młodych osób, które mogą uzyskać prawo do prowadzenia pojazdu dopiero w wieku 18 lat. Obniżenie minimalnego wieku do zdobycia uprawnień kierowcy samochodu ciężarowego pozwoli zwiększyć zainteresowanie tym zawodem oraz daje możliwość zdobywania przez młode osoby doświadczenia u boku kierowców z dłuższym stażem.

Konieczność zmiany w procesie wyrabiania prawa jazdy

Umożliwienie 17-latkom prowadzenie samochodów ciężarowych, wiązałoby się z koniecznością wprowadzenia zmian w procesie wyrabiania prawa jazdy. Dotychczas kategorię C oraz C+E można zdobyć po uzyskaniu uprawnień kategorii B. Propozycja przewiduje wdrożenie możliwości wyrobienia tych kategorii podczas jednego kursu. Kontrowersje wzbudza fakt, że młoda osoba, która dopiero uzyskała uprawnienia do prowadzenia pojazdu, od razu miałaby możliwość zasiąść za kierownicą samochodu ciężarowego.

Pomysł dopuszczenia 17-latków do prowadzenia dużych 40-tonowych zestawów byłby ukłonem w stronę młodych Niemców, którzy szukają pierwszego zatrudnienia. Czy pomysł ten byłby remedium na kryzys w branży transportowej dowiemy się jeśli przepisy te zostaną przez naszych zachodnich sąsiadów wprowadzone.

Scroll to Top