Włochy to kraj położony w Europie Południowej. Językiem urzędowym w tym kraju jest język włoski. Na terytorium Włoch znajdują się dwa mini państwa tj. San Marino i Watykan. Czym zatem różni się transport do Włoch od transportu do innych krajów? Na co należy zwrócić uwagę organizując transport do Włoch? Poniższy artykuł jest pierwszą częścią poradnika odpowiadającym na powyższe pytania. Zapraszamy do przeczytania!
Jaka waluta jest stosowana we Włoszech?
Pierwszym istotnym aspektem jest waluta, którą można płacić na terenie Włoch. Obecnie wszystkie transakcje we Włoszech odbywają się przy użyciu Euro. Opłaty za autostrady drogowe oraz ewentualne mandaty i parkingi dokonywane są właśnie w tej walucie. Posiadanie gotówki może okazać się pomocne, aczkolwiek w większości miejsc honorowane są karty płatnicze.
Jak wysokie są mandaty we Włoszech?
Zazwyczaj pytania osób odpowiedzialnych za realizację transportu dotyczą mandatów. Zastanawiasz się, jak wysokie są mandaty we Włoszech? Gdzie najczęściej dokonywane są kontrole wagowe na terenie Włoch? Odpowiedź może być tylko jedna: ,,to zależy”. Na wstępie historia pokazuje, że Włochy nie wyróżniają się na tle innych krajów europejskich pod względem ilości kontroli drogowo-wagowych. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że są to sytuacje sporadyczne. Taryfikator jest zmienny, ale przykładowo mandaty za przekroczenie prędkości na początku 2023 roku wahają się w kwotach od 39 EUR do wartości przekraczających aż 3 000 euro. Tak samo, jak w Polsce kwota mandatu zależy od tego, o ile została przekroczona dozwolona prędkość. Jeżeli chodzi o kontrole wagowe, ciężko doszukać się taryfikatora, jak i firm ukaranych mandatem za przeładowanie auta we Włoszech.
Co kierowca musi mieć przy sobie we Włoszech?
Warto pamiętać, że na terenie Włoch kierowca musi posiadać przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, polisę OC. Wyposażenie auta powinno zawierać: kamizelkę odblaskową dla kierowcy i pasażerów, apteczkę, trójkąt i gaśnicę. Przewoźnicy, którzy użytkują pojazdy leasingowe, powinni także wyposażyć kierowcę w upoważnienie do wykorzystywania pojazdu na terenie Włoch od leasingodawcy. Dokument ten jest bardzo często kontrolowany przez włoską policję, oprócz której kontrole na drogach dokonują także karabinierzy oraz Guardia di Finanza.
Podczas kontroli aut realizujących usługi transportowe policja zwraca dużą uwagę na dokumenty transportowe – CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy. Jeżeli kierowca nie będzie posiadał przy sobie wyżej wspomnianego dokumentu, nałożony może zostać mandat o wartości nawet 5 000 euro. Dodatkowo auto wykonujące przewóz, zostaje zatrzymane na okres 3 miesięcy na specjalnym parkingu depozytowym. Przewoźnik ma również prawo do znalezienia miejsca, w którym auto będzie oczekiwać na zwolnienie. Koszt parkingów wyznaczonego przez policję może oscylować w granicach kilku tysięcy euro za okres 90-ciu dni. Dodatkowo dochodzą koszty holowania auta oraz skomplikowany system opłacenia kary. Przewoźnik musi zorganizować powrót kierowcy do swojej bazy transportowej oraz transport do Włoch po okresie, na który zostało zatrzymane auto, by je odebrać. Podobna kara może zostać również nałożona na przewoźników, którzy posiadają niekompletny dokument CMR, czyli taki w którym nie wszystkie obowiązkowe pola są uzupełnione.
W następnych artykułach zostaną przedstawione kolejne tematy obejmujące:
- Drogi płatne na terenie Włoch.
- Gdzie nie parkować auta z towarem, na terenie Włoch?
- Czy na terenie Włoch wykupuje się winiety na drogi ekspresowe i autostrady?