Transport drogowy we Włoszech – Co warto wiedzieć?

W ostatnich latach transport drogowy we Włoszech rozwija się zgodnie z tymi samymi trendami co w pozostałych państwach Unii Europejskiej, czyli bardzo dynamicznie. Jedną z głównych przyczyn jest spadek udziału transportu kolejowego, w wyniku jego małej elastyczności i niewystarczającej ilości sieci kolejowych.

Należy zauważyć, że polscy przewoźnicy są bardzo cenieni w Europie i świetnie wykorzystują tę sytuację, coraz prężniej działając na włoskim rynku usług transportowych. Z tego też powodu warto dowiedzieć się jaką siecią drogową dysponują Włochy i na co powinny zwrócić uwagę polskie firmy przewozowe i ich kierowcy.

Sieć drogowa we Włoszech

W pierwszej kolejności warto zapoznać się z siecią drogową słonecznej Italii. Aktualnie Włochy mają ponad 0,5 mln km wszystkich rodzajów dróg, z czego blisko 7 tys. km to autostrady. Trzeba także zauważyć, że we Włoszech ważną rolę odgrywają tak zwane superstrade (Strade extraurbane Principale). Można je w pewnym sensie porównać do polskich dróg szybkiego ruchu. Jednakże są to drogi o niższym standardzie, które obsługują dość duży ruch dalekobieżny i są czasami bardzo zatłoczone. Zatem w przypadku transportu drogowego, lepiej korzystać z opcji płatnych autostrad.

Niemniej jednak należy zauważyć, że sieć drogowa we Włoszech jest bardzo rozbudowana, a największe aglomeracje miejskie są ze sobą dobrze skomunikowane. Włochy dzielą swoje drogi na następujące rodzaje:

  1. Autostrade: są to autostrady, zazwyczaj zarządzane przez prywatnego koncesjonariusza. Tak jak w Polsce podlegają one opłatom za przejazd.
  2. Raccordi autostradali: są to starsze autostrady, które aktualnie nie spełniają wszystkich norm. Pozostają pod kontrolą rządu.
  3. Strade statali: są to drogi niebędące autostradami zarządzane przez państwo.
  4. Strade provincial: są to drogi inne niż autostrady zarządzane przez daną prowincję.
  5. Strade Municipale: są to drogi zarządzane przez gminy.
  6. Trafori: są to trasy w tunelach, zazwyczaj zarządzane przez prywatnego koncesjonariusza. Zwykle podlegają one opłatom za przejazd.
Transport drogowy we Włoszech
Transport drogowy we Włoszech – Co warto wiedzieć?

Opłaty za autostrady w Italii

Podróżowanie autostradami jest wygodne, bezpieczne i pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu, co jest niezwykle ważne w szczególności w przypadku transportu drogowego. Niemniej jednak korzystanie z autostrad w Italii wiąże się z uiszczeniem opłat. Zatem jak należy opłacić przejazd autostradą we Włoszech?

Transportując towary do Włoch z Polski lub w odwrotnym kierunku, wybierzemy prawdopodobnie trasę przez Czechy lub Słowację i Austrię. W tych krajach możemy wykupić e-Winiety i nie martwić się już o nic podróżując ich siecią autostrad. Jednakże we Włoszech nie zakupimy winiet tak jak w Czechach czy na Słowacji. Jeżeli chcemy zapłacić za autostradę we Włoszech, to możemy:

  1. Zapłacić za autostradę na bramce — zatem wjeżdżając na autostradę, pobieramy tzw. bilet, a zjeżdżając z niej, opłacamy gotówką lub kartą debetową przejazd na danym odcinku. Jest to rozwiązanie czasochłonne, bo na bramkach często tworzą się korki. Zatem stosowane jest najczęściej w ruchu turystycznym, a jest dość niewygodne dla ceniących sobie czas przewoźników.
  2. Korzystać z Telepass — można porównać ten system płatności do polskiego e-TOLL’u. W tym przypadku opłaty dokonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, które musi znajdować się w pojeździe. To rozwiązanie znacznie skraca oczekiwanie w kolejkach na bramkach autostradowych. Trzeba zauważyć, że jest to najlepsza opcja dla przewoźników. Korzystając z systemu Telepass korzystamy z bramek oznaczonych żółtym znakiem, przez które przejeżdża się z prędkością do 30 km/h.

Uśredniając, koszt przejazdu autostradą we Włoszech dla ciężarówek wynosi około 9 EUR, za każde przejechane 100 km.

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego obowiązujące we Włoszech

Poruszając się po drogach w Italii, trzeba pamiętać o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Dla kierowcy, który porusza się autem po Italii, podstawową informacją są limity prędkości. W terenie zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h (w strefie zamieszkania – 30 km/h). Poza miastem możemy się poruszać z prędkością do 90 km/h, a na drodze ekspresowej Twoja maksymalna prędkość może wynieść 110 km/h. Jadąc osobówką po autostradzie, możesz jechać z maksymalną prędkością wynoszącą 130 km/h.

Włochy – ograniczenia prędkości dla ciężarówek

A jakie ograniczenia występują w przypadku transportu drogowego? W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h. Natomiast w terenie niezabudowanym ciężarówką można się poruszać do 80 km/h, a dla pojazdów o masie powyżej 12 t ograniczenie wynosi 70 km/h. Jeżeli poruszasz się po autostradzie lub drodze ekspresowej, ograniczenie prędkości wynosi 100 km/h, a dla pojazdów o masie powyżej 12 t – 80 km/h.

Obowiązkowe wyposażenie auta

W Italii, będąc kierowcą, masz obowiązek posiadać kamizelkę odblaskową, którą trzeba założyć, opuszczając pojazd na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dodatkowo obowiązkiem jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego. Warto także wyposażyć się w apteczkę i gaśnicę.

Poruszając się po włoskich drogach, musisz mieć także przy sobie komplet dokumentów. Dowód osobisty lub paszport to podstawa przy poruszaniu się  poza granicami Polski, niezbędne jest również prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC samochodu. Jako przewoźnik nie możesz zapomnieć o wymogu posiadania dodatkowych dokumentów, z czego najważniejszym jest międzynarodowy list przewozowy — CMR, a na wyposażeniu auta musi znajdować się sprawny tachograf.

Pamiętaj, że brak wymaganego wyposażenia auta lub brak wymaganych dokumentów, jest we Włoszech surowo karany.

Scroll to Top