Tachobook / Kontrollbuch / Tachobuch – Ewidencja czasu pracy kierowcy pojazdu do 3,5 tony

Czas pracy kierowców samochodów ciężarowych jest ściśle określony przez prawo, a dzięki wprowadzeniu tachografów istnieje możliwość weryfikacji ich aktywności. Jak wygląda ta kwestia u uczestników ruchu drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony? Dowiedz się więcej o ewidencji czasu pracy kierowców.

Co to jest jest Kontrollbuch?

Kierowcy odbywający trasy międzynarodowe, a dokładnie do naszych zachodnich sąsiadów — Niemiec, muszą pamiętać o wypełnianiu tzw. Kontrollbuch. Jest to dokument, w którym uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany, do zapisywania informacji dotyczących wykonywanej trasy. Brak takiej ewidencji może skutkować wysokim mandatem. W trakcie kontroli kierowca ma obowiązek przekazania ewidencji czasu pracy do 28 dni poprzedzających dzień kontroli. Kontrollbuch znajduje również zastosowanie w innych państwach np. Austrii czy Włoszech. We Francji, również istnieje obowiązek wypełniania tzw. Indywidualnej Książki Kontroli lub innego dokumentu, w którym uwzględniono czas pracy kierowcy. Warto pamiętać, że w przypadku podróży do tego kraju również sprawdzi się Kontrollbuch.

Raportowanie czasu pracy przez kierowców

Na ten moment, kierowcy busów mają zdecydowanie trudniejsze raportowanie ewidencji czasu jazdy niż kierowcy samochodów ciężarowych. Według najnowszych informacji ma się to zmienić!

Już w 2026 roku pojazdy z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony będą musiały być wyposażone w inteligentne tachografy, jednak do tego czasu, każdy kierowca przekraczający naszą zachodnią granicę powinien być wyposażony w dokument, na którym zapisuje czas pracy w bardzo skrupulatny sposób, aby nie narazić się na ewentualny mandat. 

Scroll to Top