Organizujesz transport? Ta zmiana może uratować Cię przed stratą pieniędzy – Polisa OCP

W wielu przedsiębiorstwach istnieje konieczność przewożenia towarów. W zależności od rodzaju firmy oraz formy jej działalności, zapotrzebowanie na usługi transportowe jest inne. Jakie cele najczęściej stawiamy przed osobą odpowiedzialną w przedsiębiorstwie za organizację transportu? 

  1. Zorganizuj transport jak najtaniej.
  2. Zrób tak, żeby auto dojechało na czas do celu.

Brzmi znajomo?

Polisa OCP, czyli ubezpieczenie transportowanego towaru

Oczywiście cena i jakość to dwa istotne czynniki, jednak często organizując transport, zapomina się o równie ważnej kwestii jaką jest polisa OCP. Niektórzy przewoźnicy posiadają taką polisę, która jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, zajmującego się przewozem towarów. W przypadku gdy transport zrealizowany zostanie bez przeszkód, to rzadko zwraca się uwagę czy przewoźnik posiada taką polisę. Sytuacja zmienia się o 180 stopni, gdy towar zostanie skradziony lub uszkodzony w czasie transportu. Co wtedy robić? Zlecanie transport firmie, która nie ma polisy OCP jest ryzykowne. Jeżeli przedsiębiorstwo zakupiło towar za np. milion złotych i zostanie on skradziony, to wypłata środków przez przewoźnika może być niemożliwa. Równie istotny będzie także temat: Jakie informacje powinny znajdować się na dokumencie CMR, żeby chronić towar? Zostanie on poruszony w osobnym artykule.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest weryfikowanie polisy OCP przewoźnika przed wykonaniem usługi transportowej. Wartość polisy powinna być adekwatna do wartości zakupu towaru, który będzie przewożony. Najczęściej oprócz polisy OCP wymaga się również, żeby przewoźnik przekazał potwierdzenie płatności za polisę.

LCL Spedition — bezpieczne rozwiązanie

Zmieniając swoje nawyki można ustrzec się przed ogromnymi problemami. Kradzieże w transporcie są zjawiskiem powszechnym. Zlecając transport towarów o wysokiej wartości, warto również wybrać dodatkowe rozwiązania ochronne. Jednym z nich może być wybór firmy LCL Spedition, która w swojej flocie posiada pojazdy typu chłodnia. Ich zabudowa utrudnia dostęp do powierzchni ładunkowej, a sama naczepa ma dodatkowy system zdalnego zamykania drzwi. Istotnym elementem są także dwa nadajniki GPS, które pozwalają śledzić ciągnik siodłowy oraz naczepę w czasie rzeczywistym. Również wartość gwarancyjna w polisie firmy LCL Spedition pozwala na przewożenie większości dostępnych ładunków bez obaw o kradzież lub zniszczenie ładunku.

Scroll to Top