Klimatyzatory postojowe rozwiązaniem na upalne dni

Gorąca aura bywa utrapieniem dla kierujących samochodami ciężarowymi. W upalne dni, osoby odbywające długie trasy, mogą mieć problem z komfortowym wypoczynkiem w swoich kabinach.

Klimatyzacja w trakcie postoju w upalne dni

Podczas postoju, gdy przychodzi czas na upragniony wypoczynek, w większości pojazdów ciężarowych zwyczajnie nie działa klimatyzacja. Jeżeli temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni, to w kabinie kierowcy potrafi być naprawdę gorąco, co znacząco obniża jakość wypoczynku. Nie trzeba dodawać, że zmęczenie kierowcy może być tragiczne w skutkach. Obniżona koncentracja, znużenie oraz opóźniony czas reakcji mogą przyczynić się do powstania wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Nasuwa się pytanie, jak zapewnić komfort kierowcom, tak aby podczas długich tras mogli porządnie wypocząć i nabrać sił przed wyruszeniem w dalszą podróż. Jednym z rozwiązań dostępnych na rynku są klimatyzatory postojowe, które jednak nie stanowią podstawowego wyposażenia pojazdu. Z kolei odbywanie postoju z włączonym silnikiem, a przy tym korzystanie z klimatyzacji jest niemożliwe ze względu na aspekt prawny czy ekologiczny. Wydawałoby się, że używanie klimatyzacji w krajach o cieplejszym klimacie nie jest niczym nadzwyczajnym. Tymczasem mandat w wysokości od 218 do 435 euro grozi we Włoszech kierowcom za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju samochodu po to, by działała w nim klimatyzacja.

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w określonych godzinach

Kolejnym problemem są wakacyjne zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych w określonych godzinach. Z takimi przepisami spotykamy się w wielu krajach. W Polsce zakazy takie obowiązują w piątki od godziny 18.00 do 22.00, soboty od godziny 8.00 do 14.00 oraz niedzielę od godziny 8.00 do 22.00. Odbywanie „przymusowego odpoczynku” w godzinach największego upału, zamiast pozytywnego efektu w postaci wypoczętego pracownika, może przynieść efekt wręcz odwrotny.

Klimatyzacja postojowa a przepisy

Brak przepisów, regulujących obowiązek wyposażenia floty w klimatyzację postojową, dla kierowców może stanowić problem, ale wprowadzenie zmian w tym zakresie prawdopodobnie zbyt szybko nie nastąpi. W kwestii zakazu poruszania się w określone dni modyfikacje są jak najbardziej możliwe. Z takim rozwiązaniem mieliśmy okazję się spotkać podczas jednego weekendu, gdy władze Węgier zniosły wakacyjny zakaz w trosce o bezpieczeństwo kierowców.

Aktualnie nic nie wskazuje na to, że sytuacja kierowców samochodów ciężarowych mogłaby się w najbliższym czasie zmienić. Nie należy jednak zapominać o istniejącym problemie oraz jego potencjalnych, negatywnych skutkach. Ważne jest przypominanie kierowcom o regularnym nawadnianiu organizmu oraz możliwych sposobach radzenia sobie z uciążliwymi temperaturami, co pozwoli im przetrwać najtrudniejsze momenty.

Scroll to Top