Czy tachografy drugiej generacji już niedługo będą obowiązkowe?

Każdy kierowca samochodu ciężarowego, podczas swojej pracy, korzysta z tachografu. Jest on obowiązkowym elementem wyposażenia. Postęp technologiczny przyczynił się do rozwoju tych urządzeń, a dzięki nowym funkcjom zarządzanie flotą staje się prostsze.

Co to jest jest tachograf?

Tachograf to obowiązkowe wyposażenie samochodów ciężarowych, które ma za zadanie rejestrowanie aktywności kierowców i kontroli czasu pracy. Dzięki urządzeniom zamontowanym w samochodzie ciężarowym firmy spedycyjne mogą przeanalizować kurs, jaki pokonał kierowca, przez co istnieje możliwość znalezienia przyczyny opóźnień jak i sposób na zoptymalizowanie trasy. Oczywiście to nie jedyna zaleta, ważnym aspektem jest bezpieczeństwo jazdy, poprzez rejestrowanie aktywności kierowców, właściciel floty ma pewność, że normy czasu pracy kierowców nie zostały przekroczone. W połączeniu z innymi danymi firma może analizować styl jazdy, zużycie paliwa oraz szukać możliwości zwiększenia efektywności pracy kierowców.

Ewolucja tachografów

Na przestrzeni lat, tachografy były usprawnianie, tak aby w jak największym stopniu poprawić efektywność pracy oraz ograniczyć możliwość manipulowania danymi. Najstarszą wersją jest tachograf analogowy, który tworzy tzw. wykresówkę, czyli tarczkę z zapisem. Postęp technologiczny przyczynił się do powstania tachografu cyfrowego, który jest usprawnieniem wersji pierwotnej. W jego przypadku dane rejestrowane są na karcie chipowej, jednak nadal została zachowana możliwość wydruku odczytu. Aktualnie mamy do czynienia z tachografami cyfrowymi drugiej generacji, które zostały wzbogacone o m.in. automatyczne zapisywanie danych o przekroczeniu granicy poprzez systemy satelitarne oraz wzbogacono system kontroli zdalnej, dzięki czemu organy sprawujące kontrolę nad przemieszczającymi się samochodami ciężarowymi mogą weryfikować dane dotyczące czasu jazdy bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Od kiedy tachografy drugiej generacji będą obowiązkowe?

Inteligentne tachografy drugiej generacji, według dostępnych informacji, już w przyszłym roku będą obowiązkowe w nowo zarejestrowanych pojazdach, a w ciągu kilku następnych lat obejmą również starsze pojazdy, które posiadają wcześniejsze wersje urządzenia. Zmiany te, jednak nie dotyczą pojazdów wykorzystywanych w transporcie krajowym. W przedsiębiorstwie wdrażanie nowych technologii nie tylko pozwoli na dostosowanie się do obowiązujących przepisów prawa, ale również przyczyni się do lepszego zarządzania flotą.

Scroll to Top