Kilka(set) słów o flocie transportowej

Człowiek, od kiedy tylko zaczął się przemieszczać, szukał sposobu na to, by ruch ten był dla niego możliwy przy jak najmniejszym wysiłku oraz w możliwie krótkim czasie — zwłaszcza jeśli w grę wchodził handel towarami. Początkowo wykorzystywano do transportu zwierzęta a etapowym krokiem naprzód, stało się oczywiście wynalezienie koła w Mezopotamii ok. 330 roku przed naszą erą. Musiały minąć całe wieki od tego momentu, by w transporcie nastąpiła prawdziwa rewolucja i rozwój — era transportu zmechanizowanego nastąpiła dopiero w XIX wieku, w latach intensywnego rozwoju przemysłu.

Dziś nie wyobrażamy sobie naszego świata bez możliwości jeżdżenia samochodami — pojazdy te towarzyszą większości z nas każdego dnia, to nimi docieramy do pracy, jeździmy na zakupy oraz na wakacje. Na tych właśnie pojazdach oparta jest również najważniejsza z gałęzi współczesnego transportu — transport drogowy, czyli taki, w którym towary oraz ludzie zmieniają swą lokalizację, przemieszczając się po drogach lądowych.

Infrastruktura związana z transportem drogowym

Ponieważ to transport drogowy jest najpowszechniejszy, towarzyszy mu wyjątkowo rozbudowana infrastruktura, z której każdy z nas korzysta na co dzień.

W krajach Unii Europejskiej to za pomocą transportu samochodowego wykonywane jest 45,6% pracy przewozowej. Sam transport drogowy możemy podzielić na krajowy i międzynarodowy, według kryterium terytorialnego, oraz na zarobkowy i niezarobkowy, według kryterium działalności gospodarczej.

Podstawowymi środkami transportu do przewozu ładunków są przede wszystkim samochody dostawcze (dopuszczalna masa całkowita pojazdu do 3,5 tony) oraz ciężarowe.

Kilkaset słów o flocie transportowej
Kilkaset słów o flocie transportowej

Znaczenie floty transportowej

Tak więc w przypadku przedsiębiorcy, którego biznes opiera się na świadczeniu usług transportu, najważniejsze narzędzie pracy, to flota pojazdów, którą dysponuje. Wiemy doskonale, ile czasu, energii oraz środków finansowych kosztuje nas utrzymanie własnego auta osobowego, nietrudno więc wyobrazić sobie, jak pracochłonne jest utrzymanie w idealnym stanie kilkudziesięciu bądź kilkuset samochodów ciężarowych, każdego tygodnia pokonujących tysiące kilometrów.

Wymagania dotyczące pojazdów we flocie transportowej

By móc wyruszyć w trasę, pojazd musi spełniać szereg rygorystycznych wymogów oraz przejść testy i badania techniczno-diagnostyczne. Musi również zostać wyposażony w ogranicznik prędkości, tachograf do rejestracji czasu pracy kierowcy oraz posiadać homologację producenta. Oczywiście kwestia regularnych przeglądów, serwisu oraz utrzymania czystości pojazdu, to podstawowe czynności, które nie mogą zostać zaniedbane. 

Obowiązkowym wyposażeniem samochodu ciężarowego jest gaśnica, apteczka, dwa trójkąty oraz narzędzia związane z zabezpieczeniem towaru, czyli belki rozporowe, pasy transportowe, kątowniki ochronne i maty antypoślizgowe. Kierowca nie może zapomnieć również o niezbędnych na trasie dokumentach: dowodzie rejestracyjnym, ubezpieczeniu, certyfikatach związanych ze spełnianiem wymogów norm Unii Europejskiej, upoważnieniem leasingu/najmu oraz w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony — licencji transportowej.

Ze względu na ilość pokonywanych kilometrów oraz coraz bardziej restrykcyjne wymogi odnośnie norm spalania, pojazdy floty powinny być co kilka lat wymieniane. Przejdźmy w tym momencie do konkretnego przykładu.

Średni wiek floty pojazdów naszej firmy — LCL Spedition — to około półtora roku. Nasze pojazdy, poza spełnieniem swojej głównej funkcji, czyli transportem towarów, muszą przede wszystkim stanowić bezpieczny element ruchu drogowego. Bezpieczeństwo ładunków jest ogromnie ważne, jednak priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi — co i tak idzie ze sobą w parze.

Pojazdy floty powinny być wyposażone w zintegrowane systemy GPS, które pozwolą na bieżącą komunikację pomiędzy kierowcą a centralą spedycyjną firmy — tak jest w przypadku LCL Spedition. Każdy ładunek jest monitorowany na bieżąco, jego status i lokalizacja jest przesyłana w czasie rzeczywistym, a zaawansowane systemy informatyczne wpływają na bezpieczeństwo i wydajność prowadzonych projektów spedycyjnych.

Samochody muszą również spełniać europejskie normy środowiskowe EURO 6.

Marki pojazdów dostosowane do branży transportowej

Na temat tego, jakie marki pojazdów najlepiej sprawdzają się w transporcie, można by napisać nie tylko kolejny artykuł, ale i całe opracowania. Jako LCL Spedition, dysponujemy nowoczesną flotą kilkuset busów marki Renault, kilkudziesięciu zestawów MEGA firmy Volvo oraz chłodni firmy Schmitz. Busy Renault Master DMC 3,5, bez względu na ładowność przestrzeni wewnętrznej (poszczególne modele różnią się w tym zakresie), to idealne samochody do transportów ekspresowych oraz transportu paczek e-commerce – dostarczą towar w te miejsca, w które nie dojedzie auto ciężarowe. Pojazd typu bus wyłączony jest z większości ograniczeń, które dotyczą samochodów ciężarowych. Bez problemu będzie się poruszać po centrach miast. 

Dodatkowo jeden z modeli Renault Master wyposażony jest w tzw. windę, stanowiąc idealną opcję do dostaw w przypadku galerii handlowych bądź sklepów, które nie posiadają własnych ramp załadunkowych. Jako, iż firmy transportowe wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, kolejne tego typu pojazdy w tym miesiącu zasiliły flotę LCL Spedition.

Ciągniki siodłowe marki Volvo z naczepą MEGA to auto idealne przy transporcie dla branży automotive, stanowiącej jedną z najbardziej rozwojowych gałęzi europejskiego przemysłu, zorientowanego na produkcje części samochodowych tj. nadwozia, fotele czy opakowania transportowe.

Pojazdy te dostępne są również w wersji z chłodnią — pozwalają na transport artykułów świeżych, posiadają certyfikat szczelności ATP, zakres temperatury wewnątrz ich naczepy wynosi od -30 do +35 stopni C (z możliwością zdalnego jej sprawdzania). Wyposażone są w  technologię Double Deck, umożliwiającą transport towarów na dwóch poziomach.

Właściciel firmy transportowej, który chce oferować szeroki zakres usług swoim klientom, musi zadbać o to, by za pomocą jego pojazdów można obsłużyć zarówno właściciela punktu handlowego w centrum miasta, jak i kontrahenta, który potrzebuje przewieźć towar w niskiej temperaturze.

Szeroki zakres świadczonych usług oraz ich wysoka jakość połączona z dbałością o stan floty pojazdów, wydają się być najważniejszą zasadą w przypadku funkcjonowania firm transportowych, chcących utrzymać się w tej wymagającej branży.

W jakim kierunku zmierza branża transportowa?

Czy na  kolejną ewolucję będziemy musieli poczekać tak długo, jak czekaliśmy na pierwszy pojazd z silnikiem mechanicznym od momentu wynalezienia koła? Czy możliwy będzie transport „drogowy” – powietrzny w miastach, na wzór tego, co mamy okazję oglądać w filmach science fiction? Oczywiście nikt nie potrafi odpowiedzieć na te pytania — nawet te osoby, które przyznają sobie monopol na prawdę w tej kwestii.

Nowość w branży transportowej stanowią obecnie zelektryfikowane ciężarówki — coraz większa ilość producentów interesuje się wytwarzaniem elektrycznych samochodów ciężarowych. Technologia tymczasem pędzi naprzód, pojawiły się pierwsze pojazdy autonomiczne, czyli takie, które nie są kierowane przez człowieka… Ale to już temat na kolejny artykuł, tak więc tym futurystycznym akcentem kończymy obecny, a osoby zaintrygowane możliwością wprowadzenia pojazdów autonomicznych na drogi publiczne zapraszamy do wyszukania informacji w Internecie… oraz obserwowania naszego bloga — być może wrócimy do tego tematu, choć jako, iż nikt nie zna przyszłości, nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować. 

Scroll to Top