Nikogo nie trzeba przekonywać, iż transport drogowy jest jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi transportu, podobnie jak infrastruktura, która jest mu dedykowana. Może się on odbywać za pomocą busów do wagi 3,5 tony i wtedy mówimy o transporcie lekkim, bądź ciężarówkami oraz zestawami ciężarowymi przekraczającymi wspomniane 3,5 tony wagi — w takim wypadku mamy do czynienia z transportem ciężkim.
Kierowcy ciężarówek muszą posiadać prawo jazdy kategorii C (C+E w przypadku ciężarówki z przyczepą), podczas gdy do prowadzenia busa do 3,5 t wystarczające jest prawo jazdy kategorii B. W przypadku transportu ciężkiego przewoźnik musi również spełnić dodatkowe wymagania, takie jak posiadanie tachografu w pojeździe oraz dostosowanie się do przepisów europejskich odnośnie czasu pracy kierowcy.
Busy firmy LCL Spedition
Flota LCL Spedition to zarówno pojazdy przeznaczone do przewozu w transporcie ciężkim jak i lekkim. Jeśli chodzi o transport lekki, na którym chcemy się skupić w tym artykule, firma dysponuje ponad stoma busami marki Renault z zabudową wykonaną przez firmę DPR, a średni wiek floty LCL Spedition to półtora roku. Zarówno producent pojazdów, jak i firma zajmująca się produkcją i montażem zabudowy, przed kupnem aut dostają szczegółowe wytyczne od klienta odnośnie tego, jakie cechy ma posiadać pojazd.
Czym charakteryzują się busy firmy LCL Spedition?
Wszystkie nasze busy posiadają specjalną funkcję — podnoszony o 30 cm dach, po którego uniesieniu wysokość wnętrza zabudowy zwiększona zostaje do 2,65 metra. Ta funkcjonalność pozwala wypełnić lukę pomiędzy transportem lekkim a ciężkim z uwagi na możliwość podjęcia ładunku lekkiego, a jednocześnie wysokiego. To idealna opcja przy realizacji zleceń transportu maszyn czy szkła. Podwyższenie dachu odbywa się za pomocą systemu ręcznego wspomaganego, obsługiwanego przez kierowcę pojazdu — cały proces nie trwa dłużej niż 5 minut. Dlaczego jest to tak znacząca funkcja? Uniesienie dachu zwiększa przestrzeń wewnętrzną zabudowy, pozwalając na umieszczenie większej ilości towaru — zdecydowanie więc zyskuje się na efektywności transportu, obniżając jego koszta. Z kolei w przypadku przewozu mniejszej ilości produktów, gdy uniesienie dachu nie jest potrzebne, powrót do regularnego gabarytu pojazdu zmniejsza opór powietrza wytwarzany podczas jazdy, tym samym zmniejszając spalanie paliwa. Dla naszej firmy kwestie związane z ochroną środowiska są bardzo istotne, posługiwanie się busami z funkcją regulacji wysokości dachu to nie tylko dbałość o optymalizację kosztów i dostosowywanie się do potrzeb klientów, ale także wyraz troski o środowisko naturalne naszej planety.
Kiedy najlepiej sprawdza się transport busami?
Transport busami świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy chcemy przewozić lekkie towary (np. styropian), gdy przesyłka ma być dostarczona w błyskawicznym czasie bądź w przypadku, gdy klient nie posiada takiej ilości towaru, który zająłby ciężarówkę. W szczególności szybkie dostawy Just in time oraz Door to door to istotna część oferty dla klientów branży e-commerce i automotive, gdzie czas realizacji dostawy ma kluczowe znaczenie. Należy również pamiętać, że pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony nie wszędzie są w stanie dotrzeć ze względu na swój gabaryt — wtedy do akcji wkraczają mniejsze i zwrotniejsze busy.
Wybierając przewoźnika, z którym chcemy podjąć współpracę, warto zwrócić uwagę na tych z nich, którzy dysponują flotą zarówno pojazdów ciężkich jak i lekkich, tak jak ma to miejsce w przypadku LCL Spedition.