Dlaczego koszty transportu rosną?

Ostatnie lata były wyjątkowo trudnym okresem dla mieszkańców Polski, Europy oraz reszty świata. Wybuch pandemii koronawirusa przyniósł za sobą gigantyczne konsekwencje polityczno-społeczne, takie jak dezorganizacja funkcjonowania systemu ekonomicznego, konieczność izolacji, rewolucja na rynku pracy, kryzys w służbie zdrowia, podwyżki cen produktów i usług, utrudniona lub zakazana działalność niektórych sektorów gospodarki.

Nie zdążyliśmy wrócić do normalności po dwuletniej walce z pandemią, a na horyzoncie pojawiło się widmo nowej wojny, tym razem toczonej już nie na linii człowiek — wirus…

Konflikt zbrojny na Ukrainie i jego wpływ koszt transportu międzynarodowego

Konflikt zbrojny na terenie Ukrainy, nazywanej „światowym spichlerzem”, to już nie cios, lecz uderzenie tak silne, że nasz kraj długo nie będzie w stanie się po nim podnieść. Sankcje nałożone na Rosję — ukraińskiego agresora — spowodowały zerwanie łańcucha dostaw oraz chaos na światowym rynku. W naszym kraju drożeje dosłownie wszystko: żywność, paliwa, materiały budowlane, mieszkania i domy oraz koszty ich eksploatacji. Stopa inflacji wynosi obecnie 12,3% (statystyka z kwietnia 2022) – jest to najwyższy wynik od 24 lat. Średnia cena paliw w maju 2022 roku, jest wyższa o około 34% w porównaniu do cen z początku roku. 

Koszty transportu a inne sektory gospodarki

Transport to branża, która jest silnie powiązana z wieloma sektorami gospodarki. Czynniki determinujące ceny transportu to także koszt serwisu pojazdów, dostępności części zamiennych do nich oraz koszt samych pojazdów — a ceny nowych ciągników siodłowych, busów oraz naczep również idą w górę. Dodatkowo wydłuża się czas oczekiwania na nie, co sprawia, że powoli stają się towarem deficytowym… a rosnący popyt winduje cenę produktu…

Koszt płynu do oczyszczania spalin zwiększa koszty transportu

Większość ciężarówek i busów to pojazdy z silnikiem diesla, do których eksploatacji konieczne jest używanie płynu do oczyszczania spalin AdBlue, by zmniejszyć negatywny wpływ tych spalin na środowisko. W związku z podwyżką cen gazu, niezbędnego przy produkcji AdBlue, płyn ten w ostatnich miesiącach podrożał o około 300% (!!!), regularnie również pojawiają się przerwy w jego dostawie, przewoźnicy więc kupują go „na zapas”. W przypadku firm takich jak LCL Spedition, gdzie średnia wieku pojazdu nie przekracza 1,5 roku a dbałość o ochronę środowiska traktuje się priorytetowo, przerwy w dostawie AdBlue, przy najczarniejszym scenariuszu, mogą unieruchomić całą flotę.

Dlaczego koszty transportu rosną?
Dlaczego koszty transportu rosną?

Podwyżki wynagrodzeń kierowców

Kolejnym powodem, dla którego koszta transportu rosną, są podwyżki wynagrodzeń kierowców zawodowych w związku z wymogami Pakietu Mobilności, będącego zestawem przepisów regulujących zasady transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej. Szacuje się, że średnia pensja kierowców, wzrosła o około jedną trzecią. Pierwsze półrocze bieżącego roku w większości firm zakończyło się podwyżkami.

Zmiany w przepisach wpływające na koszty transportu

Prawdziwą rewolucję w branży transportowej przyniósł obecny miesiąc — od 21 maja obowiązują nowe przepisy, wynikające ze zmian w Ustawie o transporcie drogowym oraz Pakiecie Mobilności. Każda firma wykonująca międzynarodowy zarobkowy przewóz rzeczy pojazdami od 2,5 do 3,5 tony DMC, musi teraz posiadać licencję transportową oraz wypisy na każdy z pojazdów — oznacza to dodatkowe koszta oraz więcej formalności. Do lipca 2026 roku obowiązkiem stanie się wyposażenie pojazdów w tachografy cyfrowe oraz dostosowanie się do przepisów odnośnie czasu jazdy i odpoczynku kierowców. Uzyskanie licencji na przewóz rzeczy pojazdami do 3,5 tony to koszt 4000 zł (na okres pięciu lat) bądź 8000 zł (na okres dziesięciu lat). Za zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika należy zapłacić 1000 zł. Jeden wypis do licencji kosztuje 440 zł (na okres pięciu lat) bądź 880 zł (na okres 10 lat). Łatwo więc policzyć, iż firmy transportowe, które opierają swoją działalność na przewozie busami, czeka poważny wydatek. Wiele małych firm oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, nie było w stanie ponieść tych kosztów. Zniknięcie z rynku części przewoźników spowodowało zmniejszenie podaży, co z kolei skutkuje dodatkowym zwiększeniem kosztów usług transportowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, najlepszym, czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach, będzie ustabilizowanie sytuacji na rynku transportowym… choć myśl o stabilizacji może okazać się jedynie gorącym życzeniem. Większe koszta transportu to większe ceny żywności i pozostałych produktów. By nie kończyć artykułu negatywnym wydźwiękiem, przypominamy, że pomimo trudnej rzeczywistości, w jakiej obecnie funkcjonujemy, nadchodzi lato i myśl o wakacjach może być w stanie nam osłodzić zmartwienia dnia powszedniego.

Scroll to Top