Czy warto korzystać z kart paliwowych?

Dla przedsiębiorstw z branży transportowej paliwo to niezbędny element do funkcjonowania. Z punktu widzenia firmy, bezpieczeństwo i wygoda płatności oraz rozliczeń to podstawa. Czym jest karta paliwowa oraz jakie korzyści daje? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. 

Czym jest karta paliwowa?

Karta paliwowa umożliwia bezgotówkowe transakcje za paliwo. Może zostać wydana na daną osobę, pojazd lub okaziciela. Istotne jest to, że pozwala ona nie tylko na bezgotówkowe płatności za paliwo, ale oferuje dodatkowe korzyści takie jak możliwość uiszczania opłat za autostrady, rabaty na paliwo czy robienie innych zakupów. Należy pamiętać, że nie wszystkie punkty przyjmują płatności kartą paliwową, dlatego w pierwszej kolejności warto zapoznać się z miejscami, które taką możliwość oferują. Dodatkowo większość kart obejmuje punkty zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą, co będzie przydatne zwłaszcza w międzynarodowych firmach transportowych. 

Co daje karta paliwowa?

Dla przedsiębiorstwa to przede wszystkim szereg oszczędności, takich jak rabaty na paliwo, czy możliwość zwrotu podatku w wielu krajach w Europie. Wyposażenie pracowników w kartę paliwową pomaga w kontroli oraz zarządzaniu wydatkami na paliwo, a dzięki zbiorczej fakturze, która uwzględnia wszystkie transakcje pojazdów służbowych, firmy mają uproszczoną formę rozliczeń. W przypadku gdy pracownicy nie korzystają z kart paliwowych, może być bardzo uciążliwe i czasochłonne rozliczanie każdej transakcji osobno, zwłaszcza gdy firma dysponuje liczną flotą. Zmniejszenie możliwości występowania nadużyć ze strony pracownika to kolejna zaleta korzystania z kart paliwowych. Z punktu widzenia kierowcy jest to oszczędność czasu, ponieważ nie ma potrzeby obliczania konkretnej kwoty, nie musi martwić się o to, czy posiada wystarczającą ilość pieniędzy, jak i nie ma konieczności zbierania faktur za każde tankowanie.

Czy warto korzystać z kart paliwowych
Czy warto korzystać z kart paliwowych?

Jaką kartę paliwową wybrać?

Przy wyborze karty paliwowej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest limit minimalnej miesięcznej ilości tankowania pojazdów. Kolejnym ważnym elementem jest zasięg terytorialny karty oraz dodatkowe usługi, za które będzie można płacić przy wykorzystaniu takiej karty. Na rynku dostępne są różne oferty, zawierające szereg dodatkowych opcji, co z pewnością sprawi, że każdy przedsiębiorca znajdzie taką, która dla niego będzie najkorzystniejsza.

Bez wątpienia karty paliwowe sprawdzą się zarówno w przypadku małych, jak i dużych firm. Są ogromnym ułatwieniem i uproszczeniem wielu spraw, zarówno dla osoby korzystającej z pojazdu, jak i dla samego właściciela floty. 

Scroll to Top