Polskie truck festiwale w roku 2022

Festiwale zazwyczaj kojarzą się nam z masowymi imprezami muzycznymi, tłumem ludzi, koncertami i letnim klimatem. Mówiąc „festiwal”, ma się często przed oczami popularny w Polsce Open’er w Gdyni czy Pol’and’Rock — dawny Przystanek Woodstock. Tymczasem spośród szerokiej oferty festiwalowej, znajdzie się również coś dla fanów motoryzacji i ciężarówek.

Co to są festiwale?

Sam termin „festiwal” pochodzi od łacińskiego przymiotnika fēstus, oznaczającego „żywy, radosny, wesoły”. Obecnie określenie to odnosi się do szeregu imprez jednego typu, zorganizowanych w konkretnym czasie i miejscu, często ujętych w ramy konkursu. Zazwyczaj są to imprezy artystyczne, choć mogą dotyczyć również nauki, technologii oraz aktualnych zagadnień z zakresu danej dziedziny bądź interdyscyplinarnych. Mamy więc festiwale muzyczne, filmowe, teatralne, kabaretowe, naukowe oraz dotyczące konkretnych społeczności typu Festiwal Słowian i Wikingów, Festiwal Kultury Dziecięcej, Festiwal Przedsiębiorczości czy Międzynarodowy Festiwal Fotografii.

Nie jest zaskakujący fakt, że fani motoryzacji, którzy są bardzo liczną grupą, również posiadają własne imprezy, zloty i festiwale. W naszym kraju możemy się wybrać na Motor Show, Zlot Fanów Japońskiej Motoryzacji, Tuning Festiwal Moto, Zlot Fiata 126p, Street Meeting Race i wiele innych. Imprezy te bywają zarówno kameralne, jak i zorganizowane z wielkim rozmachem, zrzeszając tysiące odwiedzających je osób.

Festiwale dla fanów motoryzacji i samochodów ciężarowych

Trzy największe i najważniejsze festiwale dedykowane miłośnikom motoryzacji wagi ciężkiej, zaplanowane zostały w trzech różnych miejscach Polski oraz rozłożone w czasie tak, by każdy mógł się wybrać na każdą z imprez.

Polskie truck festiwale w roku 2022
Polskie truck festiwale w roku 2022

Baltic Truck Festiwal

Pierwsza z nich to Baltic Truck Festiwal, która odbyła się 24-26 czerwca na terenie stadionu Polsat Plus Arena w Gdańsku. Na imprezach tego typu zawsze jest głośno i tłoczno a wydarzenia motoryzacyjne przeplatają się z muzycznymi. Drift ciężarówką, zawody strongmanów, pokazy ratownictwa medycznego, jazda symulatorami czy mistrzostwa Polski kierowców zawodowych, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Organizatorzy festiwalu pomyśleli również o najmłodszych uczestnikach, dla których rozstawione zostało dmuchane miasteczko, strefa plażowa oraz ekspozycja pojazdów z bajek. Przez cały czas trwania imprezy dostępne były strefy gastronomiczne oraz stoiska wystawiennicze firm z branży motoryzacyjnej. W zlocie udział wzięło ponad 270 ciężarówek i zestawów, przystępując do konkursów na najpiękniejszą ciężarówkę zlotu, najlepiej oświetloną ciężarówkę, najlepsze wnętrze kabiny czy nagłośnienie. Sporo również się działo na scenie muzycznej, wystąpił szereg zespołów i DJ-ów. Aczkolwiek niezmiennie największą atrakcją tego typu festiwali pozostają stylistycznie oraz technicznie modyfikowane pojazdy.

Master Truck Show

Gdy opadną już emocje po wrażeniach z nadmorskiego Truck Festiwalu, można się wybrać na Master Truck Show, odbywający się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem w dniach 15-17 lipca. To zdecydowanie najbardziej znana impreza branżowa w naszym kraju oraz poza jego granicami, którą odwiedza wielu gości z zagranicy — zarówno jako zwiedzający, jak i uczestnicy. Wydarzenie to ma nie tylko charakter rekreacyjny, ale także wystawienniczy i przyciąga przedsiębiorców z całej Europy. Podczas imprezy zobaczymy tuningowane ciężarówki, pojazdy militarne, oldtimery, auta dostawcze i osobowe, maszyny rolnicze i motocykle. Pokazy lotnicze, motocyklowe, policyjne, pożarnicze i militarne to kolejne atrakcje zaplanowane na czas trwania imprezy. Do tego trial i stunt motocyklowy, jazdy off-roadowe, unimoto, aukcje klasyków, wystawa zdalnie sterowanych modeli, konkursy sprawnościowe, miasteczko ruchu drogowego, targi branżowe koncerty muzyczne, wesołe miasteczko, Night Light Show… ta lista zdaje się nie mieć końca i brawa dla tych, którzy będą w stanie zobaczyć większość atrakcji. Oczywiście głównym punktem programu są pokazy ciężarówek — a zjeżdżają się tu najpiękniejsze pojazdy z całej Europy.

Truck Show Podlasie

Kolejny zlot ciężarówek, zamykający sezon będzie mieć już dużo mniejszy rozmach i rozmiar — to Truck Show Podlasie, który odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia w Grajewie w województwie podlaskim. To dopiero trzecia edycja tego coraz bardziej popularnego zlotu. Zdaje się on być idealną opcją dla osób, które nie przepadają za dużymi tłumami i oprawą, jak w przypadku Baltic oraz Master Truck Show, a chcą się skupić na możliwości zobaczenia wystawianych podczas wydarzenia pojazdów oraz  na treściach prezentowanych przez branżowych wystawców. 

Jak więc widzicie, wakacyjna oferta imprez dedykowanych truckerom oraz miłośnikom ciężarówek jest na tyle atrakcyjna, że zainteresuje nie tylko przedsiębiorców, wystawców oraz osoby związane z branżą transportową i spedycyjną. Atrakcje towarzyszące tym zlotom oraz obecne na nich zjawiskowe pojazdy sprawiają, że tego typu imprezy są okazją do ciekawego spędzenia czasu również przez totalnych motoryzacyjnych laików. 

Scroll to Top