23 maja — Dzień Spedytora

W naszym kalendarzu znajdzie się miejsce nie tylko na zaakcentowanie dat związanych z popularnymi wydarzeniami takimi jak Dzień Matki, Święto Niepodległości czy Poniedziałek Wielkanocny — można doszukać się w nim między innymi Światowego Dnia Hipopotama, Dnia Singla czy Dnia Listonosza.

Swoje miejsce w kalendarzu ma również sektor spedycji — dnia 23 maja, obchodzimy Dzień Spedytora.

Spedytor… no właśnie… każdy ma świadomość funkcjonowania takiego zawodu, każdy z nas spotkał się z pojęciem spedycji i mniej więcej wie, do jakiego sektora działalności ją zaliczyć. Mniej więcej… Ale jak wielu z nas wie, czym naprawdę zajmuje się spedytor

„Hm… to ktoś, kto pracuje przy transporcie”, „On chyba zarządza transportem i zleca kierowcom, gdzie mają jechać…”, „To taki kierownik kierowców tirów?” – oto odpowiedzi, które uzyskaliśmy od osób zapytanych o to, kim jest spedytor. Mniej więcej. Takie mniej niż więcej, prawda?

Kim jest spedytor?

Czym się zajmuje osoba wykonująca ten wszak popularny zawód, obecny w świadomości przeciętnego człowieka? Teoretycznie każdy z nas wie, czym jest spedycja — praktycznie jednak wiedzę tę posiadają nieliczni. 

Możemy przyjąć podział spedytorów na dwie grupy — nie wartościując, ponieważ tu nie ma „lepszych” i „gorszych”, obie te grupy muszą sprawnie współpracować, by osiągnąć zamierzone w swojej pracy cele. 

Pracownicy spedycyjni zatrudnieni u przewoźnika

Czym się zajmują pracownicy spedycyjni zatrudnieni u przewoźnika? Głównie poszukiwaniem ładunków na firmowe pojazdy i to takich, by dany transport się opłacał. Dzień w dzień następuje ładowanie oraz rozładunek określonej liczby aut — ładunki muszą być przygotowane w przeliczonych ilościach, wszystko musi iść płynnie, bez kosztownych zwłok i zamieszania. Rolą spedytora jest odpowiednie przygotowanie załadunków oraz zaplanowanie trasy. Brzmi prosto? Nie, jeśli się weźmie pod uwagę utrudnienia w ruchu drogowych (korki!), warunki pogodowe oraz czynnik ludzki (kierowcy chorują, biorą niespodziewane urlopy okolicznościowe itp.) –  palpitacja serca niejednego spedytora miała miejsce, gdy pięknie plany legły w gruzach z któregoś ze wspomnianych wyżej powodów. A są to czynniki nie do przewidzenia, tak więc, jak się możecie domyślać, praca w spedycji jest dynamiczna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji.

Pracownicy spedycyjni zatrudnieni w firmach spedycyjnych

No dobrze, a czym się zajmuje w takim razie druga grupa pracowników spedycji? To osoby zatrudnione bezpośrednio w firmach spedycyjnych, skupiające się na handlu ładunkami.

Głównym ich zadaniem jest po prostu sprzedaż danego ładunku… później wystarczy go „jedynie” dowieźć do celu i oczywiście na całej transakcji zarobić. To praca skupiona na kliencie, jego satysfakcja i zadowolenie są najważniejsze, gdyż procentują zarobkiem, a spedytor często jest tu rozliczany na zasadzie prowizji. Spedytor musi zadbać o pozytywne relacje z klientami firmy, do tego oczywiście pilnować załadunków oraz śledzić trasę, reagując na wszelkie utrudnienia i opóźnienia w dostawach.

Charakter pracy spedytora

Nie brzmi to wszystko jak praca biurowa ze spokojnym piciem kawy, prawda? Zamiast kawy, spedytorom często przydałby się solidny kubek zaparzonej melisy, ponieważ w tym zawodzie poziom adrenaliny jest taki, iż nie ma potrzeby dodatkowego podnoszenia ciśnienia… a informacja o opóźnieniu załadunku jest w stanie postawić na nogi w kilka sekund najbardziej zaspaną osobę.

Należy pamiętać, iż utrudnienia na trasie zdarzyć się mogą w każdym momencie, również wtedy, gdy spedytor jest po pracy, a kierowca zadzwoni do niego zarówno w trakcie jego spotkania rodzinnego czy randki w kinie —  telefon ten należy odebrać oraz niezwłocznie reagować, działać.

Kreuje się więc nam obraz zajęcia niezwykle dynamicznego, wymagającego elastyczności i dyspozycyjności, pracy pod presją czasu, z koniecznością utrzymywania dobrych relacji z całym sztabem innych ludzi, od kierowców floty, po naszych klientów oraz pracowników firm partnerskich. To zajęcie dla osób kochających adrenalinę i wyzwania, dla których „gaszenie kolejnych pożarów” jest motorem nakręcającym do działania. 

Czy teraz potrafilibyście odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę zajmuje się spedytor? Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy Wam to zagadnienie.

A w nadchodzącym Dniu Spedytora, naszym drogim specjalistom od „gaszenia pożarów”, umiarkowanego poziomu adrenaliny na co dzień, cierpliwych i kontaktowych kierowców, braku utrudnień na trasach i dobrych ładunków życzy ekipa LCL Spedition. Jednocześnie dziękując za Waszą ciężką pracę, mając świadomość tego, iż jesteście jednym z ważniejszych ogniw w całym logistycznym łańcuchu, życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze w dniu Waszego święta.

Scroll to Top