Funkcje pojazdów—chłodni w transporcie produktów świeżych

Transport drogowy to najbardziej powszechna forma transportu, posiadająca rozbudowaną infrastrukturę dróg. Ładunki oraz pasażerowie przemieszczają się po drogach za pomocą kołowych środków transportu, a usługi w tym zakresie świadczone są przez przewoźników drogowych.

Transport ten może się odbywać za pomocą samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych, w zależności od rodzaju usług oferowanych przez przewoźnika oraz koncentracji na poszczególnych formach transportu — czy to osób, czy towarów. Firmy transportowe i spedycyjne (wyłączone z przewozów osobowych) często oferują zarówno przewóz busami, jak i pojazdami ciężarowymi, by móc odpowiedzieć na potrzeby różnych klientów.

Transport produktów świeżych wymaga pojazdów z chłodnią

Niektóre towary wymagają transportu w specjalnych warunkach za pomocą odpowiednio przystosowanych do tego pojazdów. W szczególności dotyczy to żywności, która przewożona w zbyt wysokiej temperaturze, ulegnie zepsuciu — choć transport w warunkach chłodniczych ma zastosowanie również między innymi w branży farmaceutycznej, kosmetycznej, rolniczej czy chemicznej. Wytyczne odnośnie temperatury, w której mogą być przewożone dane produkty, są ściśle określone, zakres temperatur wynosi najczęściej od -25’C do +25’C.

Transport chłodniczy w LCL Spedition

Transport chłodniczy to prężnie rozwijająca się gałąź logistyki a zapotrzebowanie na przewóz w temperaturze kontrolowanej wciąż rośnie. Nasza firma LCL Spedition, chcąc dostosować swoje usługi do potrzeb klientów, posiada w szeregach swojej floty kilkanaście ciągników Volvo Low Deck z naczepami chłodniczymi Schmitz.

Pojazdy z naczepami — chłodniami, jakimi dysponuje LCL Spedition posiadają właściwości, które zwiększają bezpieczeństwo zarówno samego ładunku jak i pojazdu podczas transportu. Każda naczepa posiada certyfikaty ATP oraz FRC. Pomiary temperatur w środku naczepy odbywają się w jej początkowej oraz końcowej części, by mieć informacje odnośnie warunków panujących na całej jej przestrzeni. Każda z pięciu osi pojazdu posiada wagi, co stanowi dodatkową kontrolę zabezpieczającą przed przeciążeniami po którejś ze stron — kierowca może na bieżąco kontrolować te parametry, ponieważ do informacji o nich ma stały dostęp poprzez aplikację umieszczoną w kokpicie ciężarówki. Wysokość wnętrza naszych naczep wynosi 2,85 metra, czyli więcej niż standardowe 2,6 metra — co daje większą powierzchnię przestrzeni ładunkowej.

Chłodnie dostępne są w kilku rodzajach. Z ekonomicznego punktu widzenia chłodnie typu dopplestock, posiadane przez LCL Spedition, są najkorzystniejszą opcją. Umożliwiają przewożenie towarów na dwóch poziomach, dzięki obecności tak zwanej podwójnej podłogi. Wnętrze naczepy wyposażone jest w szyny na bocznych ścianach oraz belki z możliwością regulacji ich wysokości za pośrednictwem tych szyn. To właśnie ten system umożliwia stworzenie drugiego poziomu, na którym mogą zostać umieszczone lekkie towary, co zwiększa ładowność naczepy z 33 do 66 europalet. Dzięki tej opcji transport jest bardziej rentowny, stanowiąc jednocześnie wyraz troski o środowisko naturalne poprzez redukcję zużycia paliw.

Elektroniczny system zabezpieczenia naczepy

Kolejną specjalną funkcją pojazdów chłodni, wchodzących w skład floty LCL Spedition, jest elektroniczny system zabezpieczenia naczepy. Dzięki niemu pracownik z poziomu aplikacji komputerowej, pozostając w biurze, może na bieżąco kontrolować nie tylko temperaturę panującą wewnątrz pojazdu, ale także jej zabezpieczenie. Kierowca nie ma możliwości otwarcia ani zamknięcia naczepy, czynność ta wykonywana jest zdalnie przez wyznaczonego do tego pracownika. Ta cecha pojazdu sprawia, iż transport za jego pomocą ma zastosowanie nie tylko w przypadku produktów, które muszą być przewożone w określonych temperaturach, lecz także w przypadku przewożenia ładunków o bardzo dużej wartości. Nie ma możliwości otwarcia pojazdu ręcznie a o takich próbach, system natychmiastowo powiadomi wyznaczony do tego pracownik, za pośrednictwem aplikacji. 

Uchwyty promowe zwiększają bezpieczeństwo w trakcie przeprawy promowej

Pojazdy floty LCL Spedition często obierają kurs w stronę Szwecji, co wiąże się z koniecznością przeprawy promowej. Podczas sztormów nasze zestawy są dodatkowo zabezpieczone tak zwanymi uchwytami promowymi, umieszczonymi na zewnętrznych częściach naczepy (z tyłu oraz po jej bokach). Chroni to zarówno pojazd, jak i ładunek przed uszkodzeniami oraz przeciążeniami. 

Transport chłodniczy z pewnością jest bardziej wymagający niż standardowy, stanowiąc wyzwanie dla przewoźnika. Dokładamy wszelkich starań, by nasze pojazdy spełniały najwyższe normy jakości oraz były wyposażone w nowoczesne systemy. Żadnych kompromisów, jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług.

Scroll to Top